Alarm Sistemi

Alarm İzleme Merkezi'nin hizmet sağlayabilmesi için, alarm sisteminin internet / intranet, GPRS veya sabit telefon hattından herhangi bir iletişim yolu olması yeterli olacaktır. Montajı gerçekleştirilen sistem, iletişim hattı üzerinden gönderilen sinyaller ile AİM operatörleri tarafından 7/24 takip edebileceğiniz bir sistem sunacaktır.

Alarm İzleme Merkezi

TEPE Alarm İzleme Merkezi, 25.11.2004 tarihinde T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden aldığı Ankara Valiliği onaylı "Alarm Merkezi Kurma ve İşletme Belgesi" ve "Alarm Sistemi Kurma Belgesi" ile hizmet sağlamaya başlamıştır. Türkiye genelinde 365 gün / 24 saat görev yapan, 81 ilde hizmet veren merkezin yedeği İstanbul'da bulunmaktadır. Doğal afetler karşısında merkez, 24 saat kesintisiz hizmet sunuyor.

Alarm Sistemi Bileşenleri

Alarm Sistemi İşleyişi

1-Alarm Paneli: Sistemi çalıştıran, yöneten ve iletişim sağlayan ana kontrol ünitesidir.

2-Şifre Paneli: Alarm sistemini tarafınızdan belirlenen şifre ile açıp kapatmaya ve kontrol etmeye yarayan tuşlu ünitedir. LCD ve LED'li modelleride mevcuttur.

3-Hareket Dedektörü: Ortamda harekleri algılayarak alarm oluşturur. Evcil hayvan besleyenler için hayvan algılamayan modelleri de kullanılmaktadır.

4-Manyetik Kontak: Kapı, pencere vb. olan noktalardan ortama izinsiz girilmeye çalısılması durumunda sinyal gönderir.

5-Uzaktan Kumanda: Alarm sistemini şifre girmeye gerek olmadan uzaktan açıp kapatabilirsiniz.

6-Panik Butonu: Acil durumlarda "elle basılarak" alarm verilir. Panik alarmı sirenleri çaldırmaz, ancak haber alma merkezine sinyal gider ve harekete geçirir.

7-Duman Dedektörü: Olası yangın durumunda oluşacak dumanı algılayarak, tedbir alınmasını sağlayacak uyarıyı verir.

8-Gaz Dedektörü: Gaz kaçaklarını tespit eder.

9-Harici siren: Alarmları çevrenize yüksek ses ve ışıklı flaşör ile yansıtır. Ve alarm panelinin içinde bulunan trafo ve aküden oluşmaktadır.

10-Dahili Siren: Hırsızlık girişiminde hem harici hem de dahili siren uyarısı hırsızın rahat davranmasının önüne geçer.

11-GPRS/Network Modülü: Sistem müşterinin isteğine göre kablolu ya da kablosuz olarak ev ya da iş yerlerine kurulabilmektedir. Ayrıca GSM/GPRS ve network modülü gibi farklı çözümlerden de faydalanabilirsiniz.

Sistem İşleyişi

Operatörlerimiz sinyalin gerçekliğini ve sorunun içeriğini saptamak için sinyal geldiğinde derhal müşterimiz aranır ve onay alındıktan sonra hiç vakit kaybetmeksizin kolluk kuvvetleri, itfaiye, polis ve sağlık birimleri gibi araçlarla irtibata geçerek adrese yönlendirilir. Operatörlerimiz yönlendirdiği kolluk kuvvetlerinden geri dönüş sağlayarak, alarm durumunu sonlandırır.

Özellikleri

AİM'de gizlilik temel prensiptir. Yetkililerden parola bilgisi alınmadan işlem gerçekleştirilmez.

Üyelerin talebine göre eğer sistemin kurma ve kapama saatleri önceden belirtilmiş ise belirlenen saatler dışında yapılan giriş ve çıkış ihlalleri, SMS gönderimi veya doğrudan aranarak iletilmektedir. Ayrıca bu durumlar müşterilere rapor halinde sunulacaktır.

İstendiği takdirde, sistemin her gün saat kaçta kim tarafından kurulduğu ya da kapatıldığı, düzenli raporlar halinde tutulmaktadır.

Alarm değerlendirme işlemleri sırasında; alarmın türü, bölgesi, zamanı ve olaya alternatif müdahale şekilleri göz önüne alınmalıdır.

TEPE Alarm İzleme Merkezi'nde, müşteriler ve kolluk kuvvetleriyle yapılan tüm telefon görüşmeleri bilgisayar ortamına tutulmakta ve bu kayıtlar altı ay süreyle saklanmaktadır.

Alarm İzleme Merkezi Operatörleri, belirli periyotlarda sistemi uzun süre kurmayan aboneleri arayarak hatırlatmalarda bulunur.

Sistem kullanıcıları tarafından tespit edilemeyen arızalar, AİM'e sinyal olarak yansımasından dolayı, sistem sorunlarına kısa sürede müdahalede bulunur.

Müşteri kurma - kapama işlemlerini yapmayı unuttuysa; isteği doğrultusunda uzaktan bağlanılarak sistem devreye alınabilir veya devre dışı bırakılabilir.

Banka, kuyumcu, market vb. iş yerlerine, talep edilmesi halinde, alarm sistemi dahilinde takılan gizli panik butonu ile silahlı soygun ve gasp girişimleri AİM'e aktarılırs. AİM bu durumda doğrudan emniyet yönlendirmesi yapar.

OPSİYONEL SEÇENEKLER

DSC WLS-4945 KABLOSUZ MANYETİK KONTAK

DSC WLS-4975 KABLOSUZ MANYETİK KONTAK

DSC WS-4904 KABLOSUZ PIR DEDEKTÖR

DSC WS 4916 KABLOSUZ DUMAN DEDEKTÖRÜ

DSC PC-1555 KEYPAD LED IŞIKLI TUŞ TAKIMI

DSC PK-5516 LED IŞIKLI TUŞ TAKIMI

DSC RFK-5501Z LCD RECEIVER İKON TUŞ TAKIMI

DSC PK 5501 LCD RECEIVER İKON TUŞ TAKIMI

DSC SWC-9045 ALARM KONTROL PANELI

DSC GS-3055 GPRS/GSM MODÜL

DSC RF-5132 RECEIVER

DSC PC-1616/1832/1864 ALARM KONTROL PANELI

AS-250 HARİCİ SİREN

DSC WLS-4939 UZAKTAN KUMANDA

BENTEL DAHİLİ SİREN

IS 211 DAHİLİ SİREN

GE-1085T KABLOLU MANYETIK KONTAK

DSC EC 301-DP KABLOLU PIR DEDEKTÖR

OD-912 KABLOLU DUMAN DEDEKTÖRÜ

CD-330 KABLOLU KARBON MONOKSİT DEDEKTÖRÜ

ND-330 KABLOLU GAZ DEDEKTÖRÜ